2015. január 15., csütörtök

Egy cikk a glutén mentes diéta előnyeiről




Találtam egy cikket, ami szintén bizonyítja jótékony hatásait a glutén mentes étrendnek. Mivel a Phalahari diéta megfelel ennek is gondoltam érdekes lehet ha megosztom veletek ezt a cikket:



http://ebredezok.hu/2015/01/12/ismeretlen-ismeros-gluten-2/

2015. január 11., vasárnap

a kint betekint, (képek, vers)

  



  






Jelen lét

(Benső természet, betér a kinti természet)


Szemet, lelket tágító felhő hegyek karéjozta égi tó.
Az ég, föld tükrét szívembe biztatón, békét ringató,
Mint madár a magas fellegekből nézem e tájat, s meghallom,
A szél lelke a föld felé folyik, dobog át a végtelen dombokon,
És egy lélegzetként dobban a tájjal bensőm is madárszárnyon,
S megpihen képzeletem egy faágon.
Az örömkönnyek, mint esőcseppek szeretetteljes fényvirágként nyílnak,
És kikacsintanak a lombokon átszüremlő könnyed körtáncot járó napsugarak.
Majd a sugarak tovább folynak, érzem, szívem folyamló, dalán át megindítón.
Így szól lelkemben a jó isteni hang szépen elindítón.
Mint a távolságot közel szelídítő, fénybe rajzolódott levéllámpások.
Szélhintón kavarognak, majd csendben landolnak, mint tiszta gondolatok.
A lélek tavára mosódnak, lebegve hajóznak ég és föld között, napsugarak szárnyán,
És a szív végtelen gondolattavába érkező pillanat, nyugodtan folydogáló szaván,
És szabad csendben jelként elsuhan egy fehér madár,
S a sugallat hangján, a zord hegyek felett tollpihe száll,
Könnyű szárnyon a felhőkön  jár a lét nehéz könnyedsége,
Hegyek hósapkáira, mint szelíd isteni szó tollpihe nyomot lehel
Nyomot hagyva bennünk, messzi nehéz utakon őrizve lépteinket
S a kinti természet így betekintett, s a fényes jóra néz a tekintet. 
A lelkünkben is, mint egy cseppben ott a mindenség léte, 
A végtelen lehetősége, mi ott tükröződik bennünk, mint az ég tekintete.

Írta:  Szakács Anna 



2015. január 9., péntek

Diétás mustár szerű krém 2.




Így készül: Kell hozzá 3 késhegynyi sárga mustármag
3 késhegynyi fekete mustármag, de lehet barna is. Összetörjük kicsit a mustármagokat mozsárral és
egy kiskanálnyi olajon serpenyőbe megpirítjuk őket, de épp csak rövid ideig úgy, hogy halljuk pattogni kezdenek a magok. Lehet finomra megőrölt mustármagokkal is készíteni akkor ne pirítsuk meg serpenyőben, mert könnyen odaéghet.  Egy kisebb pohárnyi natúr joghurtba beleöntjük, a mustármagokat, teszünk még bele, egy csipet borsot, egy csipet őrölt köményt, és két késhegynyi xilitet, vagy egy késhegynyi stevia port. Majd egy,két késhegynyi fokhagyma granulátumot  és ízlés szerint sót lehet még belerakni, jól összekeverjük az egészet és kész is. Lehet zöldségeket mártogatni bele, vagy tofuval enni, vagy egyéb ételek mellé fogyaszthatjuk, és (közbe még magunk is fogyaszthatjuk) csak az ízlésünk és a kreativitásunk szab határt annak, hogy mivel együk. Remélem tudtam segíteni, hogy ne kelljen lemondani az ilyesmikről sem, mivel a bolti mustárokban általában sok cukor is van, ami nem túl diétás. Így legalább tudjuk jobban mi van benne és örülhetünk, hogy mi tudtuk elkészíteni.  Viszont akinek amúgy is elég jó az emésztése azt lehet meghajtja kicsit, ez esetben kevesebb mustármagot tegyünk bele vagy ne fogyasszuk, de akinek szorulása van vagy méregtelenedni szeretne, annak jó lehet a hatása.

Megjegyzés: Aki szereti az olaszos, vagy provencei fűszerkeverékeket, rakhat bele ízlés szerint, így más lesz az íze de így is finom szerintem.

Lehet mustármagot is csíráztatni, (azzal is finom lehet és egészséges) úgy mint egyéb magokat otthon. A  vega méjkrémhez hasonlító pástétom bejegyzésnél leírtam hosszan én hogyan csíráztattam otthon, lencsét ott meg tudjátok nézni, bővebben a csíráztatás menetét, bár a különböző magok eltérő időben csírázhatnak ki. Először egy fél napra érdemes langyos vízbe áztatni pár evőkanálnyi magot úgy hogy ellepje a víz, majd öntsük le róla a vizet, csak ez után csíráztassuk őket. Többféle edényben is készíthetjük így: Lehet csíráztatni csíráztató tálba vagy egy üvegbe tesszük, rá rögzítünk kegy befőttes gumi segítségével a tetejére egy tiszta durvább szövésű textil kendőt, vagy vásznat, meleg nem túl napos helyre tesszük és naponta kétszer háromszor langyos vízzel átöblítjük a  magokat. És a felesleges vizet leszűrjük róla. Én volt, hogy szűrő alá tálat tettem és a szűrőben csíráztattam meg a magokat. A tálban összegyűlt vizet párszor leöntöttem. Ha pár nap alatt elfogyasztjuk az a legjobb, mert nem áll el sokáig nyersen. Nagyon sok vitamin van benne és egyéb gyógyhatásai is vannak, például: Egyfajta természetes antibiotikum, tisztítja a nyálkahártyát, jó hatással van az emésztésre is mert csökkenti az emésztési zavarokat, valamint a májra és epére is jó hatást gyakorol, tehát méregteleníteni is segít.

2015. január 6., kedd

Zöldbab főzelék,(ebéd)

Egy alternatíva ebédnek  



A zöldbab főzeléket négy személyre én így készítettem:

1 fej vöröshagymát, két evőkanál olívaolajon megpirítunk.
4 gerezd fokhagymát nem túl picire összevágunk ezt is hozzá tesszük, mikor már üveges a vöröshagyma.
Rakunk bele egy mokkáskanál fűszerpaprikát, és 2-3 dl vízzel felöntjük Majd egy kg zöldbabot teszünk hozzá, sárga hüvelyű vagy zöld hüvelyű is jó bele.  Rakunk még bele egy pici kakukkfüvet vagy oregánót, 2 csipet őrölt köményt, 2 késhegynyi őrölt mustármagot 3 késhegynyi majorannát,  sót ízlés szerint és 2 babérlevelet. Rátesszük a fedőt a lábosra és körülbelül 10-15 percig főzzük, ha mirelit zöldbabból csináljuk akkor több idő kell neki, vagy gyorsít rajta, ha eleve forró vizet adunk hozzá. Mikor úgy gondoljuk megpuhult a zöldbab, jobb ha még nem emeljük fel, még 15 percig rajta hagyjuk a fedőt, így benne maradnak jobban a vitaminok. Mikor ezzel is kész vagyunk, Kiszedjük a két babérlevelet belőle, és sűrítésként kicsit összeturmixolhatjuk, de csak kicsit úgy, hogy maradjanak zöldbabdarabok benne. Ha nem önmagával szeretnénk besűríteni, valamilyen lencseliszttel, vagy csicseriborsóliszttel is besűríthetjük úgy, hogy egy vagy két evőkanállal teszünk a levéhez jól elkeverjük csomómentesre, és ezzel is pár percig összefőzzük fedő alatt. Végül feltétnek egy kis tofut sütöttem hozzá, azzal ettük.

sárgarépás, kapros joghurtos reggeli

Én reggelire ezt is szoktam enni.

Egészséges nem hizlaló még is én például jól lakok vele reggel.

2 nyers sárgarépát lereszelünk,
egy kis pohár natúr joghurtba belerakjuk,
és egy szál zöldhagymát, vagy egy kis póréhagymát apró karikákra vágunk és ezt is hozzá tesszük.
Teszünk még bele:
1 teáskanál kaprot, legjobb ha friss, de lehet szárított is,
2 csipet majoránnát, sót ízlés szerint szerintem a legjobb fokhagymasóval. Ha szeretjük és van épp otthon rakhatunk még bele kakukkfüvet vagy oregánót. 

2015. január 3., szombat

Mártogatós, hús nélküli, "pecsenyeszaft", egészséges mártás

ronda és finom mártás

Így készült:

2 teáskanál olívaolajon megpirítunk, egy fej apróra vágott, vörös vagy lila hagymát. Rakunk még bele 3 gerezd fokhagymát, amit pár darabra felvágunk.  
beletesszük egy édeskömény gumó felét felaprítva, és egy késhegynyi őrölt köménymagot. Ha nincs édesköménygumónk, akkor 1 kisebb lereszelt cukkinit és 2-3 késhegynyi őrölt köményt is tehetünk bele helyette.
3 dl vízzel felöntjük.
Én raktam bele egy kiskanálnyi fűszerpaprikát, egy késhegynyi friss vagy szárított, őrölt gyömbért. 
egy kis kakukkfüvet, körülbelül 2-3 késhegynyit, egy késhegynyi oregánót, egy mokkáskanál majoránnát, egy késhegynyi szegfűborsot. és egy mokkáskanál kurkumát, valamint ízlés szerint sót teszünk még bele. Körülbelül 10 percig fedő alatt főzzük, utána lekapcsoljuk alatta a gázt, de a fedőt még 15 percig rajta hagyjuk, így jobban benne maradnak a vitaminok.

Én nyers sárgarépát,és kápia paprikát csíkokra vágtam, és azt mártogattam bele úgy ettem. De volt hogy tofuval ettük. Azt így készítettem: jól megsütöttem, olajon, apró kockákra vágott megsózott tofut, mikor már majdnem kész ropogós volt a külseje, pár gerezd fokhagymát belenyomtam, és egy percig így is sütöttem, a fűszereket is ilyenkor tegyük bele, mert ha előbb tesszük bele megégnek, én általában valamilyen grill fűszert rakok bele vagy büki dusnok fűszerkeveréket, de saját ízlésünk szerint bármilyen fűszert tehetünk rá.

Elég tömény étel a mártás a zöldségekkel, vagy tofuval, igazán jól lakottnak éreztem vele magam.